ks. Tomek Moch
Konferencja: Kim dla mnie jest Jezus?
Kurs dla narzeczonych,
spotkanie pierwsze (12.01.2025)
Ponad wodami głos Pański,
Pan ponad wód bezmiarem!
Głos Pana potężny,
głos Pana pełen dostojeństwa.
Zaproszeni, aby rozumnie, sprawiedliwie, pobożnie żyć na tym świecie, będąc gorliwymi w dobrych uczynkach. Dlatego zanurzeni w Chrystusa.
Źródło życia! Zatrzymujemy się z Jezusem nad wydarzeniem z nad Jordanu. Jezus pyta dziś każdego z nas: czy ty też tak chcesz? Czy chcesz żyć świadomym faktu, że jesteś przez Boga kochany? To wszystko dokonuje się nieustannie w chrześcijaninie, jeśli świadomie żyje przymierzem chrzcielnym. Jordan nie jest rzeką godną uwagi. Tym bardziej symboliczne jest to, że Jezus wchodzi w wody Jordanu. Może wejść i w życie każdego z nas.
Może to niewielki szczegół, ale jest dla mnie zasadnicza różnica w stwierdzeniu "byłem ochrzczony" a "jestem ochrzczony". Pierwsze sprowadza fakt chrztu do wydarzenia z historii mojego życia, drugie jest źródłem mojej obecnej historii życia. Czy żyję tylko przeszłością czy żyję z przyszłością - to znaczy z nadzieją? Ten, na którego zstąpił Duch Święty jest Synem - czy widzę w sakramencie chrztu źródło mojego usynowienia?
Ojciec w Synu objawia swoją miłość względem każdego z nas. Miłość, która może nadać (i nadaje) człowiekowi sens i głębię życia. W Jezusie każdy z nas może odnaleźć się w tej miłości. Bóg nie rzuca słów na wiatr. Zawiera z nami przymierze i już nigdy z nas nie zrezygnuje. To wszystko zaczyna się w nas z chwilą naszego chrztu. Jesteśmy zanurzani w Jezusa i do niego upodobniani. Dokonuje się to w mocy Ducha Świętego. Stąd Bóg zaprasza nas do tego, abyśmy pozwolili mu w naszym życiu działać. A przede wszystkim, abyśmy chcieli Jezusa naśladować, wybierając drogę służby, czyli miłości. Niech za wyznaniem w Jezusie naszego Pana idą nasze czyny, aby nasze życie tu na ziemi nie było byle jakim.
Niedziela Chrztu Pańskiego (a dokładnie jej II nieszpory) kończy okres Bożego Narodzenia. Jest to także okazja, by podziękować za nasz chrzest, przez który zostaliśmy włączeni do wspólnoty Kościoła.
Modlitwy ze starych modlitewników: -> [Modlitwy za kapłanów i o powołania] -> Jezus Dobry Pasterz: [Modlitwy do Pana Jezusa Dobrego Pasterza].
Do przemyślenia: Czy postrzegam Jezusa jako tego, który jest dobry?
Czym dla mnie jest mój chrzest?
Czy żyję świadomie moim przymierzem chrzcielnym?
Wyzwoli bowiem biedaka, który Go wzywa,
i ubogiego, co nie ma opieki.
Zmiłuje się nad biednym i ubogim,
nędzarza ocali od śmierci.
Medytacja -> [Medytacja na Uroczystość Objawienia Pańskiego]
[Epifania, czyli Objawienie Pańskie]
"Dzisiaj w Jezusie Chrystusie, który jest światłością świata, objawiłeś wszystkim narodom tajemnicę naszego zbawienia. * Gdy Syn Twój ukazał się na ziemi jako śmiertelny człowiek, obdarzyłeś nas na nowo udziałem w Jego nieśmiertelnej chwale" - czytamy w prefacji na dzisiejszą uroczystość. Uroczystość Objawienia Pańskiego (Epifania) jest świętem Objawienia Boga światu. Uroczystość mówi, że Jezus przyszedł zbawić wszystkich ludzi. W Polsce to też "Dzień Modlitwy i Pomocy Misjom".
Modlitwy ze starych modlitewników: -> [Modlitwy na Uroczystość Objawienia Pańskiego (Trzech Króli)].
Do przemyślenia: Czy postrzegam Jezusa jako tego, który jest dobry?
Uroczystość Objawienia Pańskiego - Epifania (Objawienie) to zaraz po Wielkanocy najstarsze święto chrześcijańskie. Na Wschodzie była ona znana już w III wieku. Sto lat później pojawiła się także na Zachodzie, gdzie przeobraziła się w święto Trzech Króli (-> link). Uroczystość podkreśla dwa wymiary misterium Epifanii: konkretność Bożego działania w historii oraz to, że każde spotkanie z Bogiem zmienia myślenie i kierunek życiowej wędrówki (-> link).
Jest uroczystością zbierającą w swojej treści trzy objawienia się Jezusa jako Mesjasza (rozbite później na trzy oddzielne święta): objawienie mędrcom (poganie), objawienie przy Chrzcie nad Jordanem (Izrael), objawienie uczniom w Kanie (Kościół).
Medytacja na Uroczystość Objawienia Pańskiego
Zanim odniosę się do tematu notki, chcę podkreślić, że oznaczenie drzwi chrześcijańskich domów jest ważnym świadectwem. Jest graficznym wyznaniem wiary, że przyjęliśmy światło Objawienia i chcemy stawać się coraz bardziej widocznym światłem dla ludzi, którzy szukają Boga.
Co roku jednak wraca temat: Czy na naszych drzwiach piszemy "K+M+B 2025" czy raczej "C+M+B 2025"? Racje są za jedną i drugą formą. Forma z "K" jest bardziej zakorzeniona w Polsce, co nie znaczy, że jest na wieki. Poniżej pełna - rozbudowana i uaktualniana wersja notki powstałej jeszcze w 2013 roku. Jak widać - mamy 2025 - temat jak bumerang wraca co roku, jako absurdalny spór, który tylko niepotrzebnie cementuje negatywne emocje i pogłębia podział "plemienny". Podział na modernistów i progresistów, tradycjonalistów i postępowców. Spór trwa w najlepsze, tak jakby żadna ze stron nie czytała mojej notki. :) A rozwiązanie jest proste: C+M+B. O ciekawym moim autorskim kompromisie dowiesz się z notki poniżej. Wystarczy znać choć trochę angielski :)
Chwal, Jerozolimo, Pana,
wysławiaj twego Boga, Syjonie.
Umacnia bowiem zawory bram twoich
i błogosławi synom twoim w tobie.
Ponownie z tym czasie wraca fragment z prologu św. Jana. Dziś zobaczmy w Jezusie obiecaną Mądrość Boga. W Chrystusie Ojciec napełnia nas wszelkim błogosławieństwem duchowym. Minął tydzień od świąt, więc już możemy zadać sobie pytanie, co one w nas zmieniły. A dokładnie - na ile pozwoliliśmy Jezusowi nas zmienić. Być może prolog Janowy powinniśmy słyszeć jeszcze przez kilka niedziel, aby coś w nas drgnęło?
Otwórzmy się na dar Ducha, abyśmy poznawali Jezusa głębiej, bo z miłości jesteśmy przybranymi synami Ojca. Czas tym żyć na maxa! :) Niech Jego światło zajaśnieje w naszej codzienności!
Mądrość! Chcielibyśmy być postrzegani, jako osoby mądre, ale tak naprawę powinniśmy być mądrzy, żyć mądrze. To Jezus jest źródłem prawdziwej mądrości. On jest mądrością! Zatem być postrzeganym jako mądry, to żyć tak, że widać w moim życiu Ewangelię Jezusa. Być mądrym, to być pełnym obecności Pana. Żyć mądrze, to żyć w komunii z Nim. On jest Słowem. On jest Światłością! Dzisiejsza niedziela pyta każdego z nas o to, na ile Jezus rzeczywiście w nas żyje a my w Nim? Bo ten naprawdę jest chrześcijaninem, w którego życiu, zamieszkało Słowo Wcielone.
Zapraszam do modlitwy o mądrość -> ze starych modlitewników: -> [Modlitwa o mądrość].
Do przemyślenia: Czy postrzegam Jezusa jako tego, który jest dobry?
Jak w konkretach wyraża się moja więź z Jezusem?
Medytacja na Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi
Czytania: Lb 6,22-27; Ps 67,2-3,5 i 8; Ga 4,4-7; Hbr 1,1-2; Łk 2,16-21
Niech Bóg się zmiłuje nad nami i nam błogosławi;
niech nam ukaże pogodne oblicze.
Aby na ziemi znano Jego drogę,
Jego zbawienie wśród wszystkich narodów.
[Medytacja na Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi ]
Najlepszego - tj. Bożego - błogosławionego Nowego Roku 2025!
Życzenia: [Dobre słowo na Nowy Rok :) 2025].
Wczoraj była druga rocznica śmierci pp. Benedykt XVI: -> [Śmierć Benedykta XVI]. „Panie kocham Cię!” – były jego ostatnimi słowami wypowiedzianymi przed śmiercią.
Dziś uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi. W tym dniu wspomina się również nadanie Najświętszego Imienia Jezus. Dzisiejsza uroczystość kończy Oktawę Narodzenia Pańskiego.
[1 stycznia (NOWY ROK) – możliwość uzyskania odpustu zupełnego] za publiczne odmówienie lub śpiew hymnu Przyjdź, Duchu Święty (Veni Creator).
Dziś również 58. "Światowy Dzień Pokoju" [ustanowiony w 1968 r. przez papieża św. Pawła VI]. Jak co roku papież kieruje do nas orędzie. W tym roku jest ono zatytułowane: "Odpuść nam nasze winy, obdarz nas Twoim pokojem". Poczujmy się zaproszeni do modlitwy o prawdziwy pokój w świecie.
Zachęcam do modlitwy o pokój i polecam: [Modlitwa o pokój (Afryka Wschodnia)]; [Modlitwa o pokój na świecie ułożona przez Tomasza Mertona]; [Modlitwa o pokój (na motywach Listu do Efezjan)]; [Modlitwa św. Jana XXIII o pokój]; [Modlitwa św. Jana Pawła II o pokój].
Zapraszam też do starych modlitewników [Modlitwy na ostatni dzień roku i na Nowy Rok] i [Modlitwa w ostatni dzień roku (ks. Piotr Skarga)] oraz do [Modlitwa na zakończenie roku ułożona przez amerykańskiego farmera].
Do przemyślenia: Czy jestem zwiastunem pokoju?
"Tyle wart jest nasz rok, ile zdołaliśmy przezwyciężyć w sobie niechęci, ile zdołaliśmy przełamać ludzkiej złości i gniewu. Tyle wart jest nasz rok, ile ludziom zdołaliśmy zaoszczędzić smutku, cierpień, przeciwności. Tyle wart jest nasz rok, ile zdołaliśmy okazać ludziom serca, bliskości, współczucia, dobroci i pociechy. Tyle wart jest nasz rok, ile zdołaliśmy zapłacić dobrem za wyrządzane nam zło."
bł. kard. Stefan Wyszyński
2025
Abp Adrian J. Galbas SAC
"Pielgrzymi nadziei"
Homilia abp. Galbasa na rozpoczęcie Roku Świętego 2025
Warszawa, 29 grudnia 2024 r.
Szczęśliwi, którzy mieszkają w domu Twoim, Panie,
nieustannie wielbiąc Ciebie.
Szczęśliwi, których moc jest w Tobie,
którzy zachowują ufność w swym sercu.
Świętość! Normalność! Miłość! Wierność! Zaufanie! Oddanie! Poświęcenie! Te słowa bardzo mocno kojarzą się nam właśnie ze Świętą Rodziną. Źródłem tego wszystkiego jest obecność Jezusa, miłości wcielonej. Tym bardziej ten wzór możemy przełożyć na nasze rodziny. Święta Rodzina jest dla nas wzorem życia: życia świętego nawet jeśli nie jest łatwo. Życia, w którym Bóg ma coś do powiedzenia. Życia, w którym Boģ jest uwielbiany.
Źródłem świętości i uświęcenia człowieka jest obecność w życiu żywego Boga, Emmanuela. To wzór na szczęśliwe życie i piękne relacje.
Rodzina jest wyjątkowym miejscem (relacją), skoro Bóg Ojciec chciał w niej wzrastał w mądrości i latach jego umiłowany Syn. Święta Rodzina jest dziś dla nas znakiem tego szczęścia, gdzie fundamentem i zwornikiem relacji międzyludzkich jest miłość wcielona. Obecność Jezusa w życiu małżonków staje się zarazem źródłem tej odnawiającej wszystko miłości. Niech nasze z Nim spotkanie uzdolni nas do miłosiernej miłości w naszych rodzinach.
Dziś "Dzień modlitw o świętość małżeństw i rodzin". Warto wracać do nauczania Kościoła na temat rodziny i małżeństwa. Szczególnie do Adhortacji św. Jana Pawła II "Familiaris Consortio" oraz Adhortacji Franciszka "Amoris laetitia". Więcej w temacie (czytelnia) na stronie: brewiarz.pl.
Zachęcam do modlitwy i polecam: [Modlitwy do Świętej Rodziny], w "Modlitewniku telefoniczno-zdjęciowy": [Modlitwa do św. Jana Pawła II w intencji rodzin] [Modlitwa św. Jana Pawła II do Świętej Rodziny] [Modlitwa papieża Franciszka do Świętej Rodziny] oraz ze starych modlitewników: [Modlitwy na Boże Narodzenie (w tym: Dzieciątko Jezus/Młodziankowie/św. Szczepan/Święta Rodzina)].
[31 grudnia (SYLWESTRA) – możliwość uzyskania odpustu zupełnego].
Do przemyślenia: Jak wyglądają moje relacje rodzinne?
Czy zawierzam swoich bliskich Jezusowi?
Czy Święta Rodzina jest dla mnie wzorem?
"Szczepan pełen łaski i mocy działał cuda i znaki wielkie wśród ludu". Wiele wysiłku wkładamy, aby na czas świąt być w stanie łaski uświęcającej - spowiedź, rekolekcje, roraty, ... Na szczęście dla wielu osób wierzących jest to równoznaczne z dobrym przygotowaniem się do świąt. No bo jeśli mam przyjąć Jezusa z radością, to moje serce nie może być mroczne i bez Boga. To On jest jest źródłem łaski i mocy. Czy zatem mogę w ten fragment mówiący o św. Szczepanie wstawić swoje imię? Czy mam świadomość, że wśród dzisiejszego "ludu" (może moich bliskich, może znajomych, może współpracowników) maja się też dokonywać znaki i cuda? Znak bliskości Pana, Jego łaski, Jego obecności. Cud przebaczenia czy pojednania. Po drugie zdanie kończące dzisiejsze pierwsze czytanie: "A gdy osunął się na kolana, zawołał głośno: Panie, nie poczytaj im tego grzechu". Porusza fakt, że Szczepan prawdę o przebaczeniu chce wykrzyczeć, kiedy przecież brakuje sił i tchu - za chwilę odda ducha. Ja myślę, że prawda o przebaczeniu powinna być wykrzyczana, aby każdy ją usłyszał. Im bardziej nas prześladują, tym głos niepotępiania i oddania sądu Jezusowi powinien być wyraźniejszy. Niech dziś każdy z nas - uczniów Jezusa - chce być jak Mistrz, tj. miłosierny.
"W męczeństwie Szczepana powtarza się ta sama konfrontacja między dobrem a złem, między nienawiścią i przebaczeniem, między łagodnością i przemocą, która miała swą kulminację na krzyżu Jezusa" - pp. Franciszek.
"Św. Szczepan uczy nas łączenia miłosierdzia, przepowiadania Słowa Bożego i przebaczania " - pp. Franciszek, 2022.
Abp Adrian J. Galbas SAC
Życzenia bożonarodzeniowe metropolity warszawskiego abp. Adriana Galbasa
Pan okazał swoje zbawienie,
na oczach pogan objawił swoją sprawiedliwość.
Wspomniał na dobroć i wierność swoją
dla domu Izraela.
Rozważanie: Medytacja na Uroczystość Narodzenia Pańskiego.
Życzenia: [Jezus się nam narodził! - Wszystkiego najlepszego na Boże Narodzenie 2024].
Zapraszam do notki: Dlaczego Boże Narodzenie świętujemy 25 grudnia? Jak powstało Boże Narodzenie.
Ze starego modlitewnika: [Modlitwy na Boże Narodzenie].
Do przemyślenia: Czy prawda o wcieleniu Słowa jest obecna w moim życiu duchowym?
Czy zgodnie z Ewangelią życie ludzkie (w tym dzieci poczętych) jest dla mnie święte?
Medytacja na Uroczystość Narodzenia Pańskiego
Skąd wzięło się to święto w IV wieku, skoro wcześniej świętowano wyłącznie Wielkanoc? Dlaczego obchodzimy je akurat 25 grudnia? Czy jest to efekt chrystianizacji solarnego święta pogańskiego?
Po pierwsze warto sięgnąć do historii i następujących dat: 312 r. (Konstantyn pokonał Maksencjusza w bitwie przy Moście Mulwijskim), 313 r. (Edykt mediolański), 324 r. (pokonanie Licyniusza), 325 r. (Sobór w Nicei), 328 r., 335 r. Celowo umieszczam je chronologicznie, aby pokazać, że zrodzenie się świętowania Bożego Narodzenia wynika z uwarunkowań czasu (politycznych) i religijnych. Ważnym dla mnie źródłem, rzucającym światło na początki Bożego Narodzenia jest książka uznanego specjalisty zajmującego się wczesnym chrześcijaństwem, czyli ks. prof. Józefa Naumowicza pt "Narodziny Bożego Narodzenia". Potrzebne źródła na końcu notki. Ks. profesor w swojej książce wyjaśnia, że obchody Bożego Narodzenia nie były związane z zastąpieniem żadnych wcześniejszych świąt pogańskich, jak dotychczas sądzono. Ich początki są oryginalne i mocno związane z Betlejem.
Ja dodałbym jeszcze, jako chyba pominięte źródło tego święta, Sobór w Nicei w 325 roku, z ważnym wyznaniem "On to dla nas ludzi i dla naszego zbawienia zstąpił z nieba. I za sprawą Ducha Świętego przyjął ciało z Maryi Dziewicy i stał się człowiekiem.". Trzy lata później świętowana będzie inauguracja bazyliki w Betlejem (6 stycznia 328) aby wreszcie święto dotarło do Rzymu w 335 r. A dlaczego 25 grudnia a nie 6 stycznia? Odpowiedzią jest symbolika astronomiczna (symbolika światłości), o której wspomina ks. profesor Naumowicz.
Modlitwy na Boże Narodzenie
(w tym: Dzieciątko Jezus/Młodziankowie/św. Szczepan/Święta Rodzina)
Abp Adrian J. Galbas SAC
DEKRET
ustanawiający kościoły jubileuszowe w Archidiecezji Warszawskiej
na czas Jubileuszu Zwyczajnego roku 2025
Ojciec Święty Franciszek, bullą Spes non confundit, ogłosił rok 2025 Rokiem Jubileuszowym, który będzie przeżywany w Kościele Powszechnym pod hasłem Pielgrzymi nadziei. Rok Jubileuszowy 2025 rozpocznie uroczyste otwarcie Drzwi Świętych bazyliki Świętego Piotra w Rzymie – 24 grudnia 2024 r.
W Archidiecezji Warszawskiej uroczysta Msza Święta inaugurująca obchody Jubileuszu Roku 2025 zostanie odprawiona w bazylice archikatedralnej Świętego Jana Chrzciciela w niedzielę, 29 grudnia br. o godz. 11.00. Do uczestnictwa we Mszy świętej i wspólnej modlitwy zapraszamy wszystkich wiernych naszej archidiecezji.
W naszej archidiecezji zostaną także wyznaczone kościoły jubileuszowe, do których wierni będą mogli pielgrzymować podczas Roku Jubileuszowego, przystępować do sakramentu pokuty i uzyskiwać odpust zupełny zob. [Dekret metropolity warszawskiego abp. Adriana Galbasa SAC ustanawiający kościoły jubileuszowe w Archidiecezji Warszawskiej].
Abp Adrian J. Galbas SAC
List pasterski nowego arcybiskupa metropolity warszawskiego
III Niedziela Adwentu, 15 grudnia 2024 r.
Abp Adrian J. Galbas SAC
"Oby Kościół był jak ogień"
Homilia wygłoszona podczas ingresu do archikatedry warszawskiej.
Warszawa, 14 grudnia 2024 r.
Prośba! :) Zbieram i kolekcjonuję [->] stare modlitewniki (sprzed II Soboru Watykańskiego) [- Modlitewnik ->]. Lubię się z nich modlić. Warto do nich sięgać. [->] Masz taki i nie wiesz co z nim zrobić? Jeśli chcesz, aby modlitewnik trafił w dobre ręce, albo chcesz sprawić mi radość, to skontaktuj się ze mną i zwyczajnie przyślij mi go. :) Będę bardzo wdzięczy. A dodatkowo zawartość modlitewnika wzbogaci mój dział modlitw na stronie i może ktoś jeszcze skorzysta. |
Profil katolickich duchownych.
więcej w zakładce: "Kapłaństwo" oraz "Strony i blogi księży".
Odwiedza nas 73 gości oraz 0 użytkowników.
Zabrania się kopiowania i rozpowszechniania materiałów znajdujących się na tmoch.net (szczególnie autorskich grafik i fotografii) bez zgody właściciela witryny. Niniejsza witryna jest w ciągłym rozwoju; strony są dodawane, modyfikowane i... czasami niektóre usuwane. Czasem pozwalam sobie modyfikować, poprawiać bądź uaktualniać już istniejące notki. Taki już jestem :) Aby wesprzeć dzieło ewangelizacyjne "tmoch.net", zobacz zakładkę "wsparcie" [->]. |
|||||||
|
Copyright © 2022 Jezus jest Panem! Wszelkie prawa zastrzeżone. All rights reserved. Strona istnieje od: 10.04.2001 r. |