O tym, co aktualnie aktualne!
O tym, co na czasie!
O tym, co się dzieje!
"Tyle wart jest nasz rok, ile zdołaliśmy przezwyciężyć w sobie niechęci, ile zdołaliśmy przełamać ludzkiej złości i gniewu. Tyle wart jest nasz rok, ile ludziom zdołaliśmy zaoszczędzić smutku, cierpień, przeciwności. Tyle wart jest nasz rok, ile zdołaliśmy okazać ludziom serca, bliskości, współczucia, dobroci i pociechy. Tyle wart jest nasz rok, ile zdołaliśmy zapłacić dobrem za wyrządzane nam zło."
bł. kard. Stefan Wyszyński
2025
13 grudnia to kolejna rocznica wprowadzenia w Polsce stanu wojennego (1981–1983).
Tamte wydarzenia na stałe wpisały się w naszą świadomość i historię (choć młode pokolenie nie odczuwa już tego tak mocno). Mimo strachu i mroku oraz represji jakich doświadczyli opozycjoniści jak i zwyczajni obywatele ... była również nadzieja na to, że opór, poświęcenie i cierpliwość przyczynią się do złamania komunistycznego zniewolenia i przyniosą upragnioną wolność. W dzień rocznicy - 13 grudnia - pamiętajmy o wszystkich ofiarach tamtych dni.
Adwent w internetach:
Tradycyjnie internet oferuje kilka pomocy na rekolekcje on-line
#Adwent2024
„Adwent jest w pełnym tego słowa znaczeniu
duchowym okresem nadziei,
w którym cały Kościół jest wezwany,
by stawać się nadzieją dla siebie samego i dla świata”.
Benedykt XVI
Adwent - to oczekiwanie na powtórne przyjście Chrystusa (paruzja), a także czas radosnego i pełnego nadziei oczekiwania na świętowanie Uroczystości Narodzenia Pańskiego. Słowo "Adwent" znaczy przyjście. Wskazuje ono na przyjście wcielonego Syna Bożego na ziemię oraz na Jego powtórne przyjście w chwale, jak również Jego przychodzenie do nas w sakramentach, szczególnie w Eucharystii. "Adwentem" - oczekiwaniem na Jezusa Chrystusa - jest całe życie chrześcijanina.
Jakie znaczenie ma dla mnie Adwent? Na co czekam? Do czego się przygotowuję?
W drugą niedzielę listopada (10 XI 2024r.) obchodzimy w Polsce XVI Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym.
Tegoroczny Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym, wzywa nas do zwrócenia uwagi na dramatyczne położenie chrześcijan w Ziemi Świętej. Pod hasłem „S.O.S dla Ziemi Świętej” pragniemy nagłośnić sytuację wierzących w miejscu, które jest kolebką chrześcijaństwa, a które dziś zmaga się z eskalującymi konfliktami i coraz większym ubóstwem.
Pomoc Kościołowi w potrzebie ->
15 października na całym świecie obchodzony jest Dzień Dziecka Utraconego. Dzień wspomnienia Dzieci, które odeszły, lecz jednak żyją w sercach i pamięci bliskich. To szczególny czas dla rodziców doświadczonych przedwczesną stratą dzieci w wyniku: choroby, poronienia, przedwczesnego porodu, wypadku, czy aborcji. Dzień, w którym wszyscy rodzice po stracie wraz ze swoimi bliskimi, dzielą swoje cierpienie, ale co najważniejsze napełniają swoje serca nadzieją.
Obchody Dnia Dziecka Utraconego pierwszy raz zorganizowano w 1988 r. w Stanach Zjednoczonych. Ma on na celu uwrażliwienie społeczeństwa oraz zmianę stereotypów, jeśli chodzi o podejście do tak traumatycznego wydarzenia, jakim jest poronienie. Datę obchodów ustalono na 15 października, ponieważ licząc umownie od 1 stycznia, tyle trwałaby ciąża.
W wielu miastach w Polsce z okazji Dnia Dziecka Utraconego odprawiane są Msze św. w intencji zmarłych dzieci oraz ich rodziców, organizowane są też spotkania, podczas których rodzice mogą m.in. podzielić się swoim bólem z osobami, które również przeżyły śmierć dziecka.
Zachęcam do udziału w obchodach Dnia Dziecka Utraconego w całej Polsce, bo "nie ma stópki zbyt małej, by nie pozostawiła na tym świecie śladu".
„Kto ojczyźnie służy, sam sobie służy.”
– ks. Piotr Skarga SJ
412 lat temu, 27 września 1612 roku, zmarł ksiądz Piotr Skarga, Jezuita, przezacny kapłan zepchnięty w świadomości społeczeństwa wyłącznie do roli kaznodziei sejmowego. A to postać o wiele bardziej wyjątkowa. Piotr Skarga był światłym jezuitą, kaznodzieją Zygmunta III Wazy, rektorem kolegium Jezuitów w Wilnie i pierwszym rektorem Uniwersytetu Wileńskiego. Ks. Piotr Skarga zasłynął jako niestrudzony kaznodzieja, autor najpoczytniejszych w polskiej literaturze „Żywotów świętych”, oraz wieszczych „Kazań sejmowych”. Do dziś nieoceniona jest jego rola jako czołowego przedstawiciela polskiej kontrreformacji, filantropa, który w trosce o dobro ojczyzny miał odwagę sprzeciwić się dominującym opiniom i napiętnować największe polskie przywary.
Ks. Skarga, urodzony niedaleko, był ochrzczony w kościele św. Mikołaja w Grójcu. Mamy tablicę, chrzcielnicę i pomnik :) Co miesiąc włączamy się w modlitwę o jego beatyfikację.
Zachęcam do sięgnięcia po: [Modlitewnik ks. Skargi]
oraz do odwiedzenia strony Kościelnej Fundacji Dobroczynnej ks. Piotra Skargi dla Ubogich w Grójcu.
✝ 29 lipca 1941 roku podczas apelu w obozie koncentracyjnym KL Auschwitz o. Maksymilian Maria Kolbe dobrowolnie wybrał śmierć głodową w zamian za Franciszka Gajowniczka - męża i ojca, który był w grupie 10 więźniów skazanych na śmierć za ucieczkę jednego z osadzonych.
Ojciec Kolbe zmarł 14 sierpnia 1941 dobity zastrzykiem z fenolu przez funkcjonariusza obozowego, kierownika izby chorych Hansa Bocka. Sam Gajowniczek przeżył wojnę i zmarł w 1995 roku.
"Pokora jest poznaniem siebie wedle prawdy. Święci uważali się za grzeszników i stąd przykrości od drugich znosili jak sobie należne. Ufali też miłosierdziu Bożemu, a nie sobie. Nie ma więc powodu do zniechęcenia. Inaczej byłoby to oznaką, że budujemy na sobie i zawiedziemy się." - św. Maksymilian Maria Kolbe w przeddzień aresztowania, Niepokalanów, niedziela, 16 lutego 1941 r.
Kilka tygodni przed śmiercią o. Maksymilian powiedział do jednego ze współwięźniów: "Nienawiść nie jest siłą twórczą. Siłą twórczą jest miłość". W 1982 r. Maksymilian Maria Kolbe został kanonizowany przez papieża Jana Pawła II.
Wystawę biograficzną poświęconą ojcu Kolbe można zobaczyć i pobrać tutaj: https://edukacja.ipn.gov.pl/edu/wystawy/biografie-elementarne/145693,Sw-Maksymilian-Maria-Kolbe.html
Prośba! :) Zbieram i kolekcjonuję [->] stare modlitewniki (sprzed II Soboru Watykańskiego) [- Modlitewnik ->]. Lubię się z nich modlić. Warto do nich sięgać. [->] Masz taki i nie wiesz co z nim zrobić? Jeśli chcesz, aby modlitewnik trafił w dobre ręce, albo chcesz sprawić mi radość, to skontaktuj się ze mną i zwyczajnie przyślij mi go. :) Będę bardzo wdzięczy. A dodatkowo zawartość modlitewnika wzbogaci mój dział modlitw na stronie i może ktoś jeszcze skorzysta. |
Profil katolickich duchownych.
więcej w zakładce: "Kapłaństwo" oraz "Strony i blogi księży".
Odwiedza nas 57 gości oraz 0 użytkowników.
Zabrania się kopiowania i rozpowszechniania materiałów znajdujących się na tmoch.net (szczególnie autorskich grafik i fotografii) bez zgody właściciela witryny. Niniejsza witryna jest w ciągłym rozwoju; strony są dodawane, modyfikowane i... czasami niektóre usuwane. Czasem pozwalam sobie modyfikować, poprawiać bądź uaktualniać już istniejące notki. Taki już jestem :) Aby wesprzeć dzieło ewangelizacyjne "tmoch.net", zobacz zakładkę "wsparcie" [->]. |
|||||||
|
Copyright © 2022 Jezus jest Panem! Wszelkie prawa zastrzeżone. All rights reserved. Strona istnieje od: 10.04.2001 r. |