„Kto ojczyźnie służy, sam sobie służy.”
– ks. Piotr Skarga SJ
412 lat temu, 27 września 1612 roku, zmarł ksiądz Piotr Skarga, Jezuita, przezacny kapłan zepchnięty w świadomości społeczeństwa wyłącznie do roli kaznodziei sejmowego. A to postać o wiele bardziej wyjątkowa. Piotr Skarga był światłym jezuitą, kaznodzieją Zygmunta III Wazy, rektorem kolegium Jezuitów w Wilnie i pierwszym rektorem Uniwersytetu Wileńskiego. Ks. Piotr Skarga zasłynął jako niestrudzony kaznodzieja, autor najpoczytniejszych w polskiej literaturze „Żywotów świętych”, oraz wieszczych „Kazań sejmowych”. Do dziś nieoceniona jest jego rola jako czołowego przedstawiciela polskiej kontrreformacji, filantropa, który w trosce o dobro ojczyzny miał odwagę sprzeciwić się dominującym opiniom i napiętnować największe polskie przywary.
Ks. Skarga, urodzony niedaleko, był ochrzczony w kościele św. Mikołaja w Grójcu. Mamy tablicę, chrzcielnicę i pomnik :) Co miesiąc włączamy się w modlitwę o jego beatyfikację.
Zachęcam do sięgnięcia po: [Modlitewnik ks. Skargi]
oraz do odwiedzenia strony Kościelnej Fundacji Dobroczynnej ks. Piotra Skargi dla Ubogich w Grójcu.
*
Jan Matejko (1838 - 1893)
"Piotr Skarga, każący wobec Zygmunta III w Katedrze Krakowskiej "
1876 rok
* Unikatowy drzeworyt sztorcowy, praca o tematyce typowej dla jednego z najwybitniejszych polskich artystów - Jana Matejki, przedstawiający scenę kazania Skargi. Główna postać, Piotr Skarga, stoi po prawej stronie wykonując energiczny gest, który podkreślony jest jasnym światłem za jego postacią. Kazania słuchają liczne postaci zgromadzone w katedrze - król Zygmunt III Waza, magnaci Janusz Radziwiłł, Mikołaj Zebrzydowski i Stanisław Diabeł Stadnicki, hetman Jan Zamoyski, przedstawiciele kleru Hipacy Pociej i biskup Stanisław Karnkowski i wielu innych. Pierwowzór grafiki - monumentalny obraz olejny Jana Matejki namalowany został w latach 1862-1864. Od 1986 znajduje się w zbiorach Zamku Królewskiego w Warszawie.
Praca ta pochodzi z wydanego w latach 70. XIX wieku "Albumu Jana Matejki", który zawierał ponad 80 drzeworytów z dziełami mistrza - rysunki na klockach drzeworytniczych w większości wykonał osobiście Jan Matejko, rytowali najwybitniejsi drzeworytnicy tamtego okresu, min. Jan Styfi, Józef Holewiński, Konstanty Przykorski, Edward Gorazdowski i inni.
Przed kościołem św. Mikołaja w Grójcu znajduje się piękny pomnik ks. Piotra Skargi.
Wewnątrz jest zabytkowa chrzcielnica, przy której ks. Skarga był ochrzczony
oraz pamiątkowa marmurowa tablica.
A w kaplicy św. Mikołaja znajduje się witraż.
Sam ks. Piotr Skarga jest pochowany w krypcie w podziemiach kościoła Jezuitów pw. śś. Piotra i Pawła przy ulicy Grodzkiej 52a, na Starym Mieście w Krakowie.
Przed prezbiterium znajduje się wejście do krypt, w jednej z nich w cynowej trumnie spoczywa ciało ks. Piotra Skargi (zm. 1612), obecnie umieszczone przy ołtarzu św. Stanisława. Zdjęcie tablicy informacyjnej umieszczonej w krypcie.
Wewnątrz możemy znaleźć piękny posąg ks. Skargi wykonany z białego marmuru (autor: Oskar Sosnowski, 1869) – przeniesiony z katedry na Wawelu na początku XX wieku.
Pamiątkowe epitafium z podobizną ks. Skargi.
Przy bocznym ołtarzu znajdują się jego "relikwie" (okryte flagą) - trwa proces beatyfikacyjny i można tam modlić się o beatyfikację i za Ojczyznę.
Jest też ciekawy współczesny obraz.
Przed kościołem na cokole umieszczona jest rzeźba ks. Skargi.
Będąc w Krakowie warto odwiedzić Muzeum Czartoryskich. Można tam zobaczyć różaniec ks. Piotra Skargi.
Prośba! :) Zbieram i kolekcjonuję [->] stare modlitewniki (sprzed II Soboru Watykańskiego) [- Modlitewnik ->]. Lubię się z nich modlić. Warto do nich sięgać. [->] Masz taki i nie wiesz co z nim zrobić? Jeśli chcesz, aby modlitewnik trafił w dobre ręce, albo chcesz sprawić mi radość, to skontaktuj się ze mną i zwyczajnie przyślij mi go. :) Będę bardzo wdzięczy. A dodatkowo zawartość modlitewnika wzbogaci mój dział modlitw na stronie i może ktoś jeszcze skorzysta. |
Profil katolickich duchownych.
więcej w zakładce: "Kapłaństwo" oraz "Strony i blogi księży".
Odwiedza nas 67 gości oraz 0 użytkowników.
Zabrania się kopiowania i rozpowszechniania materiałów znajdujących się na tmoch.net (szczególnie autorskich grafik i fotografii) bez zgody właściciela witryny. Niniejsza witryna jest w ciągłym rozwoju; strony są dodawane, modyfikowane i... czasami niektóre usuwane. Czasem pozwalam sobie modyfikować, poprawiać bądź uaktualniać już istniejące notki. Taki już jestem :) Aby wesprzeć dzieło ewangelizacyjne "tmoch.net", zobacz zakładkę "wsparcie" [->]. |
|||||||
|
Copyright © 2022 Jezus jest Panem! Wszelkie prawa zastrzeżone. All rights reserved. Strona istnieje od: 10.04.2001 r. |