„Jako Matkę przyjął Cię nasz naród ponad tysiąc lat temu, gdy dopiero zaczęła się kształtować państwowość Polska. Byłaś przez wieki Matką i Królową. Szłaś przez wiek naszej historii. […] Byłaś i zwyciężałaś jako Królowa. Ale też byłaś i cierpiałaś jako Matka.”
Bł. Ks. Jerzy Popiełuszko
"Oto Matka twoja". Tak, oto Matka moja! Maryja jest nam dana za Matkę z miłości Pana, aby miłość Pana była w nas dojrzała i głęboka. To pierwszy obraz na jaki wskazuje dzisiejsze święto. Nie bez znaczenia jest to, że kiedy mówimy o chrześcijańskim królowaniu, zawsze stajemy pod krzyżem. W królowaniu zawiera się to, czym jest służba, a ta ma swoje źródło w miłości. Od Maryi chcemy zatem uczyć się miłości do Chrystusa, tak aby, nasze świadectwo wobec świata - nasza służba bliźnim - zawsze z niej wypływało. Oto króluje miłość! Na krzyżu, pod krzyżem, króluje miłość. Niech Maryja wstawia się za nami, aby i w naszych sercach, w naszej Ojczyźnie, miłość królowała.
Dla nas Polaków Królowanie Maryi wyznacza ten bagaż doświadczeń i system wartości, który pozwala być dobrym obywatelem. Opowiadać się po stronie prawdy, uczciwości, wierności, ofiarności .... Unikać oszczerstwa, prywaty, małoduszności ... Inaczej jeśli nie dobrem, to czym mamy zwyciężać? Prośmy z ufnością Maryję, którą nasz naród wybrał na swoją patronkę, o jej dalszą matczyną opiekę nad nami. Mając to na uwadze, módlmy się, aby przyszłość zarówno Polski, naszej Ojczyzny, jak również Europy i całego świata, budowana była na właściwych, ewangelicznych wartościach oraz nie była oderwana od chrześcijańskich korzeni.
Pośród burz, zwątpień, publicznych zgorszeń, fali demoralizacji, apostazji i grzechów wołających o pomstę do nieba, których tak wiele dzisiaj w Polsce i na świecie, nasz wzrok i wola muszą zostać skierowane do Hetmanki Narodu Polskiego, która jako Panna Wierna nigdy nie opuszcza wiernych Jej dzieci.
Św. Jan Paweł II, mówił na Jasnej Górze 5 czerwca 1979 roku, że Maryja „po swojemu kształtuje procesy dziejowe na polskiej ziemi”. (…) Jan Długosz nazywał Maryję - Panią świata i naszą. A w drugiej połowie XVI wieku Grzegorz z Sambora po raz pierwszy określił Maryję Królową Polski i Polaków.
Matka naszego Pana Jezusa Chrystusa jest Królową Polski. To wyjątkowy tytuł. A jednak, niestety coraz częściej, co gorsza również w środowiskach katolickich, uważa się, że jest to tytuł wyłącznie honorowy, a w rzeczywistości pozbawiony treści. Mimo, że to właśnie sama Matka Boża zapragnęła, by tak ją nazywano.
W 1608 r. Maryja objawiła się włoskiemu jezuicie Juliuszowi Mancinelli. Ukazała się w towarzystwie z św. Stanisławem Kostką. Zakonnik podczas modlitwy pytał się Maryi, jaki wezwaniem w litanii loretańskiej chce być czczona? Odpowiedziała mu: „Dlaczego nie nazywasz mnie Królową Polski? Ja to Królestwo bardzo umiłowałam i wielkie rzeczy dla niego zamierzam, ponieważ osobliwą miłością do Mnie płoną jego synowie”. Podobnie na Wawelu w 1610 r. w obecności króla Polski, Maryja mu powiedziała: „Jestem Królową Polski. Jestem Matką tego narodu, który jest Mi bardzo drogi, więc wstawiaj się do Mnie za nimi o pomyślność tej ziemi błagaj nieustannie”.
Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, która została ustanowiona na prośbę Episkopatu Polski po odzyskaniu niepodległości w 1918 r., nawiązuje do obrony Jasnej Góry przed Szwedami w 1655 r. i ślubów króla Jana Kazimierza, w których 1 kwietnia 1656 roku powierzył on Polskę opiece Matki Bożej. Święto odnosi się również do Konstytucji 3 Maja, która realizowała część lwowskich ślubów Jana Kazimierza. Zostało ustanowione na prośbę polskich biskupów po odzyskaniu niepodległości po I wojnie światowej. Oficjalnie zatwierdził je w 1920 r. papież Benedykt XV. Obchodzone jest od 1923 r. Po reformie liturgicznej w 1969 r. zostało podniesione do rangi uroczystości.
3 maja 1966 roku prymas Polski, kard. Stefan Wyszyński, w obecności episkopatu i tysięcznych rzesz oddał w macierzyńską niewolę Maryi, za wolność Kościoła, rozpoczynające się nowe tysiąclecie Polski, a w 1962 r. Jan XXIII ogłosił Maryję Królową Polski główną patronką kraju i niebieską Opiekunką naszego narodu.
Obchodzona 3 maja uroczystość Królowej Polski wyraża wiarę narodu w szczególną opiekę Bożą, jakiej Polacy doświadczali i doświadczają za pośrednictwem Maryi. Prośmy z ufnością Maryję, którą nasz naród wybrał na swoją patronkę, o jej dalszą matczyną opiekę nad nami. Mając to na uwadze, módlmy się, aby przyszłość zarówno Polski – naszej Ojczyzny, jak i Europy – ojczyzny ojczyzn, budowana na właściwych wartościach, nie była oderwana od chrześcijańskich korzeni.
Matka Boża Łaskawa (Śliczna Gwiazda Lwowa) – autor Józef Szolc-Wolfowicz rok 1598. Ołtarz główny w Katedrze Lwowskiej (sanktuarium Matki Bożej Łaskawej i Jezusa Miłosiernego). Przed tym obrazem dokonały się śluby króla Jana Kazimierza. Tekst przygotował jezuita Andrzej Bobola.
Józef Szolc Wolfowicz, Matka Boża Łaskawa, tempera, deska, wym. 61,2x44 cm, Lwów 1598r.
Oryginał znajduje się w skarbcu na Wawelu.
Wierna kopia (namalowana w roku 1983 przed profesora Józefa Nykiela), ukoronowana koronami papieskimi, jest w prokatedrze lubaczowskiej, w nastawie ołtarza głównego, drugą umieszczono w katedrze lwowskiej.
Śluby Jana Kazimierza – obraz Jana Matejki z 1893 roku znajdujący się w kolekcji Muzeum Narodowego we Wrocławiu.
Maryjo Królowo Polski - bądź naszą Matką i chroń naszą Ojczyznę od wroga i prowadź do Boga!
Królowo Polski, módl się za nami!
Monstra te esse Matrem – Pokaż, żeś jest Matką!
AVE MARIA
"Ty zaś Najświętsza Panno, Królowo Polski, Litwy i Rusi, królujże nam do końca wieków, Ty w narodzie Twoim utrzymuj wiarę i dobry obyczaj, rozpalaj pobożność, hartuj męstwo. Ty mu wypraszaj u Boga przyjęcie pokuty i skrócenie kary. Ty módl się i dzisiaj do Króla wieków i Władcy narodów: Przepuść, Panie, przepuść ludowi mojemu. A wzajem odbieraj od wszystkich jego synów i córek cześć, uległość i miłość; niech Imię Twoje jaśnieje na wieżycach naszych miast i wiosek, na szczytach naszych gór, na falach naszych rzek, na wszystkich domach i na wszystkich sercach polskich. Amen!" - Św. Bp Józef Sebastian Pelczar.
Zapraszam do starych modlitewników: [Modlitwy do Matki Boskiej patronki sprawy polskiej] oraz [Modlitwy przez wstawiennictwo Maryi - część pierwsza (I)], [Modlitwy przez wstawiennictwo Maryi - część druga (II)].
W nowych też znajdzie się wiele dobrych modlitewnych inspiracji np. [Litania Loretańska do Najświętszej Maryi Panny (pl, łac, ang)] lub ulubione modlitwy [Maryjne] a tam szczególnie [Akt Oddania Polski w macierzyńską niewolę Maryi Matki Kościoła, za wolność Kościoła Chrystusowego (3 maja 1966 r.)] a przede wszystkim polecam [Modlitwa św. Maksymiliana M. Kolbe „O królowanie Maryi”].
Czytania: Ap 11,19a;12,1.3-6a.10ab; Ps: Jdt 13,18-20; Kol 1,12-16; J 19,27; J 19,25-27
|
Prośba! :) Zbieram i kolekcjonuję [->] stare modlitewniki (sprzed II Soboru Watykańskiego) [- Modlitewnik ->]. Lubię się z nich modlić. Warto do nich sięgać. [->] Masz taki i nie wiesz co z nim zrobić? Jeśli chcesz, aby modlitewnik trafił w dobre ręce, albo chcesz sprawić mi radość, to skontaktuj się ze mną i zwyczajnie przyślij mi go. :) Będę bardzo wdzięczy. A dodatkowo zawartość modlitewnika wzbogaci mój dział modlitw na stronie i może ktoś jeszcze skorzysta. |
Profil katolickich duchownych.
więcej w zakładce: "Kapłaństwo" oraz "Strony i blogi księży".
Odwiedza nas 44 gości oraz 0 użytkowników.
![]() |
Zabrania się kopiowania i rozpowszechniania materiałów znajdujących się na tmoch.net (szczególnie autorskich grafik i fotografii) bez zgody właściciela witryny. Niniejsza witryna jest w ciągłym rozwoju; strony są dodawane, modyfikowane i... czasami niektóre usuwane. Czasem pozwalam sobie modyfikować, poprawiać bądź uaktualniać już istniejące notki. Taki już jestem :) Aby wesprzeć dzieło ewangelizacyjne "tmoch.net", zobacz zakładkę "wsparcie" [->]. |
||||||
![]() |
![]() |